Jagody goji – superfood czy chwyt marketingowy? - część I

W ostatnich latach obserwuje się wyraźnie rosnące zainteresowanie suszonymi jagodami goji, które coraz częściej można spotkać na półkach sklepowych w wielu krajach całego świata. Dostępne na rynku jagody goji (Lycium barbarum) zwykle pochodzą z Azji, dokładnie północno-zachodnich regionów Chin i są powszechnie postrzegane jako żywność funkcjonalna, zarówno w licznych krajach azjatyckich, jak również w całej Europie [1].

 

Jagody goji zostały także wprowadzone do obrotu jako zdrowa żywność w Ameryce Północnej i państwach europejskich, gdzie w dodatku zyskały w ciągu ostatnich kilku lat rosnącą popularność jako tzw. „superfood” ze względu na ich potencjalne właściwości prozdrowotne.

 

Skład jagód goji

 

Rozkład makroskładników w świeżych jagodach goji obejmuje 46 % węglowodanów, 16 % błonnika pokarmowego, 13 % białka i 1,5 % tłuszczu [1]. Z kolei, wyraźnie częściej spożywane w naszym kraju suszone jagody goji w 100 g zawierają 349 kcal, na co składa się 77 g węglowodanów, w tym 13 g błonnika pokarmowego i blisko 46 g cukrów, 14 g białka oraz 0,4 g tłuszczu [2]. Ponadto w 100 g suszonych owoców znajduje się również 300 mg sodu, 190 mg wapnia, około 7 mg żelaza, 48 mg witaminy C i 26822 IU witaminy A. Istnieją także badania, które wykazały obecność ryboflawiny, tiaminy, kwasu nikotynowego i składników mineralnych, takich jak miedź, mangan, magnez oraz selen w jagodach goji [1].

 

Na domiar tego, jagody goji cechują się obecnością substancji o wysokiej aktywności biologicznej do których należą polisacharydy, karotenoidy i związki fenolowe, które to są silnie powiązane z głównymi prozdrowotnymi właściwościami tychże owoców. Jednym z najczęstszych karotenoidów występujących w jagodach goji jest zeaksantyna w postaci dipalmitynianu, która w dojrzewających owocach może osiągnąć zawartość nawet około 77,5 % wszystkich karotenoidów. Oprócz zeoksantyny, frakcje β-karotenu (35,9 μg/g), kryptoksantyny i neoksantyny (72,1 μg/g) są również wykrywane w ekstraktach z jagód goji. Warto również wspomnieć, że w jagodach goji znajdują się liczne związki fenolowe o właściwościach przeciwutleniających, wśród których warto wymienić chociażby: kwas kawowy (3,73 μg/g), kwas kawoilochinowy (0,34 μg/g), kwas chlorogenowy (12,4 μg/g), kwas p-kumarowy (6,06 μg/g), kwercetyna-diglukozyd (66,0 μg/g), rutynozyd 3-O kaempferolu (11,3 μg/g) i rutynę (42,0 μg/g).

 

Właściwości zdrowotne jagód goji

 

Niewątpliwie, w ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie konsumentów korzyściami zdrowotnymi, wynikającymi ze spożycia różnych owoców jagodowych,  a także ich przetworami w postaci soków, batonów i suplementów diety, zawierających ekstrakty z nich [1, 3]. Ta rosnąca popularność konsumpcji jagód goji wiąże się z bogatą zawartością rozmaitych fitochemikaliów o właściwościach antyoksydacyjnych oraz znaczną koncentracją fitosteroli, błonnika pokarmowego, niezbędnych aminokwasów, jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, pierwiastków śladowych, oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i wodzie. Fachowa literatura wskazuje, że jagody goji są owocami o wysokim potencjale przeciwutleniającym, co pozwala złagodzić stres oksydacyjny oraz zapobiec uszkodzeniom DNA, lipidów i białek, indukowanym przez nadmierną produkcję reaktywnych form tlenu. Ponadto, kolejne profity zdrowotne powiązane z regularnym włączaniem do diety jagód goji i ich przetworów obejmują u ludzi poprawę odporności, sprawności neurologicznej, wspomaganie procesu hemopoezy (wytwarzania i różnicowania się elementów morfotycznych krwi, zachodzącego w układzie krwiotwórczym), wsparcie funkcjonowania narządu wzroku, opóźnianie procesu starzenia się organizmu, a także profilaktykę chorób nowotworowych.

 

Przeczytaj cały artykuł z uwzględnionym fachowym piśmiennictwem na blogu Muscle Zone

Źródło fotografii - pixabay.com

 

Szukasz wsparcia dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Zapoznaj się z moją ofertą współpracy. 

powrót do listy

Partnerzy