Właściwości odżywcze aceroli

Skąd się wzięła popularność aceroli?

Acerola, inaczej nazywana również wiśnią z Barbados oraz malpigią granatolistną, jest niskokalorycznym owocem (32 kcal na 100 g produktu), który naturalnie uprawiany jest w krajach tropikalnych oraz na terenach Japonii, Tajwanu, Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Malpigia granatolistna może charakteryzować się różnym zabarwieniem, w zależności od stopnia dojrzałości i regionu pochodzenia owocu, zwykle od zielonego do pomarańczowo-czerwonego, a także ciemno czerwonawo-fioletowego. W tradycyjnych miejscach uprawy, acerola jest znana najczęściej z konsumpcji w postaci surowej, niemniej jednak niektórzy mieszkańcy preferują jej spożycie w formie soku, kompotu oraz galaretek podawanych zarówno na gorąco, jak i na zimno. Owoce aceroli w ostatnich latach cieszą się dużym zainteresowaniem naukowców, firm farmaceutycznych, a przede wszystkim jednak miłośników zdrowego stylu życia ze względu na fakt, iż stanowią one jedno z najbogatszych naturalnych źródeł witaminy C (1500 – 4500 mg na 100 g produktu żywnościowego) i na domiar tego wyraźnie obfitują w jeszcze inne bardzo cenne składniki roślinne, takie jak chociażby karotenoidy (β-karoten, β-kryptoksantyna, luteina), związki fenolowe, antocyjany, proantocyjanidyny, czy flawonoidy o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli neutralizujących szkodliwe działanie wolnych rodników w organizmie. Warto podkreślić, że już symboliczna ilość wynosząca blisko 10 g owocu wiśni z Barbados zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C zdecydowanej większości mieszkańców globu ziemskiego, bowiem biorąc pod uwagę identyczną porcję owocu, acerola zawiera od 30 do nawet 100 razy więcej kwasu askorbinowego w porównaniu do popularnych w naszym kraju truskawek, pomarańczy, kiwi, czy cytryn, a jeszcze większa różnica dzieli ją od rodzimych jabłek, śliwek oraz gruszek.

 

Jakie działanie wywierają na organizm człowieka owoce aceroli?

Zważywszy na bogactwo składników odżywczych znajdujących się w owocach aceroli w fachowym piśmiennictwie odnotowano, iż wykazują one szczególnie wysoką zdolność antyoksydacyjną i tym samym korzystnie wpływają na obniżenie stresu oksydacyjnego oraz opóźnianie procesu starzenia się organizmu. W jednym z przeprowadzonych brazylijskich badań, w którym wzięło udział 50 dorosłych kobiet w przedziale wiekowym 35 – 50 lat zaobserwowano, że trwająca 4 miesiące suplementacja antyoksydantami, w tym ekstraktu z aceroli może przyczyniać się do poprawy ogólnego stanu skóry, zwiększenia nawodnienia, obniżenia łojotoku i przeciwdziałania procesowi fotostarzenia się skóry. Ponadto, istnieją również wstępne doniesienia pochodzące z badań z udziałem zwierząt, które sugerują jej potencjalne benefity zdrowotne w takich schorzeniach jak zmęczenie centralne (ośrodkowe), cukrzyca typu 2, otyłość, nowotwór płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz choroby neurodegeneracyjne, w szczególności choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

 

Co warto zapamiętać?

Acerola należy niewątpliwie do owoców, które charakteryzują się najwyższą zawartością naturalnej witaminy C, a także obfituje w liczne fitozwiązki, zwłaszcza karotenoidy i polifenole, wykazujące silne właściwości przeciwutleniające. Oprócz wspomnianego kwasu askorbinowego, którego zawartość w wiśniach z Barbadosu jest nawet 90 razy większa, niż w pomarańczach, owoce aceroli zawierają również pewne ilości potasu, magnezu, fosforu, wapnia, żelaza, a także witamin A, E oraz B1, B2, B3, B6 i B9. Biorąc pod uwagę, mnogość wyszczególnionych składników owocu, wprowadzanie do diety już niewielkich ilości aceroli może pomóc zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C oraz przynieść szereg korzyści zdrowotnych takich jak chociażby zmniejszenie stresu oksydacyjnego, poprawa kondycji i funkcji skóry, przeciwdziałanie objawom starzenia, wsparcie funkcjonowania układu odpornościowego, wspomaganie leczenia anemii, czy łagodzenie stresu oraz napięcia nerwowego, związanego ze wzrostem wydzielania kortyzolu przez nadnercza.

 

Piśmiennictwo:

  1. http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2018/12/mr_2018_02A_032-035.pdf
  2. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2012_093-100.pdf
  3. https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/09001
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30150795
  5. https://www.researchgate.net/publication/322673156_Superfruits_Phytochemicals_antioxidant_efficacies_and_health_effects_-_A_comprehensive_review
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22481651

 

Źródło fotografii: pixabay.com

Szukasz wsparcia doświadczonego dietetyka klinicznego i/lub sportowego pracującego odpowiedzialnie w oparciu o sprawdzone i rzeczywiście dowiedzione naukowo metody? Zapoznaj się z moją ofertą współpracy.

 

 

powrót do listy

Partnerzy