Zakwaszenie organizmu - prawda czy mit? Dla portalu onet.pl

W wielu publikacjach dotyczących zakwaszenia organizmu można przeczytać, że przyczyną zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej jest niewłaściwa dieta składająca się głównie z produktów o pH kwaśnym, czyli poniżej 7 i jednoczesnym niedoborze pokarmów o odczynie zasadowym, a więc wartości pH powyżej 7. Co ciekawe w medycynie nie występuje taki termin jak "zakwaszenie organizmu". A więc o co tyle hałasu?

 

Równowaga kwasowo-zasadowa to stan, w którym zostaje zachowany odpowiedni stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujący odpowiednie pH oraz optymalny przebieg procesów życiowych organizmu. Warto wspomnieć, że prawidłowy zakres pH krwi człowieka dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35 – 7,45. Utrzymanie stałego pH krwi wymaga poprawnego funkcjonowania mechanizmów regulacyjnych organizmu, do których zaliczamy: system buforów krwi i tkanek, wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca, usuwanie kwasów, bądź zasad przez nerki oraz produkcję amoniaku. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej prowadzą do kwasicy lub zasadowicy i niewątpliwie są związane z zaburzonym funkcjonowaniem płuc, nerek oraz nieprawidłowym metabolizmem.

 

Czym jest kwasica? To stan, w którym dochodzi do przesunięcia pH krwi w kierunku kwaśnym (pH < 7,35), na skutek np. nagromadzenia się we krwi nadmiernych ilości substancji o charakterze kwaśnym. Przyczyną takiego zaburzenia może być niewydolność nerek, cukrzycowa kwasica ketonowa, czy chociażby zatrucie metanolem, etanolem, bądź salicylanami (np. aspiryna). Do najczęstszych jej objawów zaliczamy: zaburzenia rytmu serca, bóle głowy, pogłębiony i przyspieszony oddech, senność, śpiączkę, rozszerzenie naczyń mózgowych, wieńcowych, obwodowych, zwężenie naczyń płucnych oraz nerkowych.

Zasadowica z kolei jest stanem odwrotnym do kwasicy, a więc dochodzi do przesunięcia pH w kierunku alkalicznym (pH > 7,45), np. w wyniku nagromadzenia we krwi nadmiernych ilości substancji o charakterze zasadowym. Może ona być spowodowana przewlekłą chorobą wątroby, nadużywaniem salicylanów (NLPZ), hiperwentylacją, zapaleniem płuc, utratą potasu przed przewód pokarmowy (zespół złego wchłaniania, wymioty, biegunki etc.), czy też wzmożonym wydzielaniem glikokortykosteroidów, np. kortyzolu. Zasadowicy bardzo często towarzyszą niedotlenienie centralnego układu nerwowego, tężyczka, osłabienie mięśni szkieletowych, zawroty głowy, utrata przytomności czy zaburzenia rytmu serca.

To nie to samo

Wiele osób uważa, że zakwaszenie organizmu to, to samo co kwasica metaboliczna. Tymczasem to dwa różne zaburzenia. Kwasica metaboliczna związana jest z obniżeniem się pH poza prawidłowe normy dla krwi tętniczej (7,40) oraz żylnej (7,35). Oznacza to, że równowaga kwasowo-zasadowa naszego organizmu jest regulowana wewnętrznie przez szereg mechanizmów i nie jest to proste zadanie, aby ją rozregulować. Spożywanie przez kilka tygodni bądź miesięcy pokarmy o zwiększonej zawartości pierwiastków kwasotwórczych (głównie: chlor, fosfor i siarka) to zdecydowanie za mało.

Prawidłowa dieta ma bardzo istotne znaczenie w profilaktyce i terapii wielu chorób, zwłaszcza tzw. cywilizacyjnych, do których możemy zaliczyć: otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzycę, czy osteoporozę. Zawsze należy rozpatrywać aspekt dietetyczny w dłuższym okresie. Dopiero długotrwałe powtarzanie błędnych nawyków żywieniowych może zaburzyć pracę organizmu i wywołać, np. wahania w stężeniu glukozy przy cukrzycy, czy zwiększenia się ciśnienia tętniczego krwi etc. O tym, czy wystąpi u nas dana choroba, decyduje zazwyczaj wiele czynników i jest sprawą mocno indywidualną. Jednak styl życia, na który składa się m.in.: dieta, aktywność fizyczna, sen, rodzaj wykonywanej pracy, narażenie na czynniki stresogenne, sposób spędzania wolnego czasu, radzenie sobie z emocjami, czy umiejętność zaspokajania swoich potrzeb odgrywa zasadniczą rolę w zapobieganiu wielu chorobom.

To ważne

To, co jemy i pijemy, składa się przede wszystkim z wody, białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin oraz składników mineralnych. To wszystko przekłada się na naszą gospodarkę kwasowo-zasadową. W dużej grupie pokarmów stanowiących podstawę naszej diety przeważają pierwiastki kwasotwórcze. Dotyczy to zwłaszcza mięsa i jego przetworów, drobiu, ryb, jaj (głównie chodzi o żółtka) oraz w nieco mniejszym stopniu produktów zbożowych. Jeśli chodzi o warzywa strączkowe, to np. w fasoli dominują składniki alkalizujące, natomiast w grochu i soi składniki zakwaszające. Składniki mineralne w owocach i niektórych warzywach występują w postaci soli kwasów organicznych, takich jak kwas cytrynowy (cytryny, ananasy, pomidory), kwas jabłkowy (jabłka, śliwki, pomidory), winowy (winogrona), szczawiowy (niedojrzałe pomidory, truskawki, rabarbar, szpinak, szczaw), czy kwas benzoesowy (borówki, żurawina). Wpływ wymienionych kwasów na równowagę kwasowo-zasadową jest różny. Z kwasu jabłkowego i cytrynowego pozostają kationy działające alkalizująco, z kwasu benzoesowego kationy o działaniu zakwaszającym. Z kolei kwasy - winowy i szczawiowy tylko w niewielkim stopniu mogą być wchłaniane z przewodu pokarmowego, ulegają jednak utlenieniu i są wydalane w postaci dwutlenku węgla i wody, nie powodując zakwaszenia. Potencjalna zdolność do alkalizowania wykazywana przez dużą grupę warzyw, owoców oraz mleko jest przeważnie mniejsza, niż potencjalna siła kwasotwórcza produktów mięsnych.

Odczyn pH wydalanego moczu informuje nas, jakie pokarmy dominują w naszej diecie. Przy odżywianiu się dietą mieszaną odczyn moczu jest zazwyczaj lekko kwaśny (6-6,5), u ludzi spożywających dużo mięsa, jaj, czy ryb – kwaśny (5-5,5), natomiast u wegan, bądź wegetarian najczęściej – obojętny (7). Warto podkreślić, że absolutnie nie należy mylić pH moczu z pH krwi. Codzienna dieta ma bardzo wyraźny wpływ na pierwszy odczyn i każda modyfikacja jadłospisu będzie wpływać na wynik badania moczu. Jeżeli żywienie obfituje w duże ilości warzyw, owoców, migdałów, mleka i umiarkowanej ilości zbóż, mięsa, drobiu, jaj, ryb, czy orzechów to możemy się spodziewać wyniku parametru pH moczu w przedziale 6-6,5, rzadziej 7. Natomiast w przypadku odczynu pH krwi dieta ma zdecydowanie mniejszy wpływ w stosunku do jej oddziaływania na pH wydalanego moczu. Wynika to z faktu, że wartość pH w przedziale 7,35 – 7,45 jest ściśle regulowana przez wiele narządów wewnętrznych i każdorazowa zmiana związana z rozregulowaniem mechanizmów zapewniających równowagę grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym nawet śmiercią.

Prawda czy mit?

Niebezpieczeństwo płynące z zakwaszenia organizmu to mit wykreowany na potrzeby promocji suplementów diety bogatych w ekstrakty roślinne i pierwiastki zasadotwórcze, czyli magnez, potas, wapń, sód. Na strachu przed zakwaszeniem skorzystali także autorzy alternatywnych diet bazujących głównie na warzywach i owocach, które nie od dzisiaj wiemy, że zawierają przewagę składników mineralnych o działaniu alkalizującym.

Publikacje, które poruszają temat równowagi kwasowo-zasadowej mylą „zakwaszenie organizmu” z kwasicą metaboliczna lub przeceniają wpływ tego, co jemy i pijemy na pH krwi. W rzeczywistości chodzi o wpływ pokarmów na odczyn moczu. Analiza ogólna moczu ukierunkowana na jego pH w żadnym wypadku nie wskazuje jednak, że równowaga kwasowo-zasadowa ustroju jest zaburzona. Odczyn pH wydalanego moczu jest natomiast najprostszym wskaźnikiem tego, które produkty żywnościowe dominują w naszej diecie. Kwasica metaboliczna to poważne zaburzenie, w którym dochodzi do nagromadzenia się we krwi nadmiernych ilości substancji o charakterze kwaśnym bądź zmniejszenia substancji o charakterze zasadowym i w efekcie do obniżenia jej pH. W takim przypadku popularne porady na odkwaszenie w stylu: sięgnij po tabletkę, wypijaj codziennie dwie szklanki wody z sokiem z połowy cytryny, dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej, czy opieraj swoją dietę wyłącznie na warzywach i owocach, można włożyć między bajki. Najlepszym sposobem utrzymanie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej będzie zdrowy styl życia oparty na zbilansowanej i zindywidualizowanej diecie, której podstawę powinny stanowić produkty nieprzetworzone, w tym warzywa różnokolorowe, będące źródłem witamin, składników mineralnych i błonnika.

 

Piśmiennictwo:

1. Kokot F.: Gospodarka wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa w stanach fizjologii i patologii. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, 2005.

2. Szutowicz A., Raszeja-Specht A.: Diagnostyka laboratoryjna, Tom I. Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk, 2009.

3. Wallach J. Interpretacja badań laboratoryjnych. Wydanie I. Medipage. Warszawa, 2011.

4. Davidson Choroby wewnętrzne. Boon N., Colledge N., Walker B. Tom I. Wydanie I. Elsevier Urban & Partner. Wrocław, 2009.

5. Gawęcki J. Żywienie człowieka – Podstawy nauki o żywieniu. Tom I. PWN. Warszawa, 2011.

6. Medycyna praktyczna – www.mp.pl

 

Źródło: https://kobieta.onet.pl/zdrowie/zakwaszenie-organizmu-prawda-czy-mit/mncfwy0

powrót do listy

Partnerzy